Історія підприємства

Чернігівська ТЕЦ – важлива складова загальнодержавної енергетичної системи. Від її роботи залежить комфорт, затишок та тепло в оселях містян.

Історія Чернігівської ТЕЦ  розпочалася наприкінці 50-х років. У той час в Чернігові розгорнулося будівництво великих промислових підприємств, що спричинило швидке зростання населення, розвиток міського транспорту та комунального господарства. Для нових підприємств – комбінату хімічних волокон і камвольно-суконного були потрібні пара і гаряча вода у великих кількостях. Це зумовило необхідність будівництва Чернігівської ТЕЦ.

Теплоелектроцентраль проєктною потужністю 210 МВт та 409 Гкал/год будували за проєктом, розробленим Київським відділенням ДБПІ «Променергопроект». ЇЇ спорудження стало великим інженерним проєктом для промислового району Чернігова.

Будівництво Чернігівської ТЕЦ велося у два етапи. Реалізація першої черги тривала з 1961 по 1964 рр. Встановлені чотири котли БКЗ-210-140 ПТ, Барнаульського котельного заводу, продуктивністю 210 т/год, тиском перегрітої пари 140 кгс/см2, температурою перегрітої пари 550°C та два турбогенератори типу ПТ-50/ 60-130, Свердловського турбомоторного заводу з генераторами типу  ТВ-60-2 номінальною потужністю 60 МВт.

Основним призначенням теплоелектроцентралі було забезпечення електроенергією м. Чернігова та навколишніх районів Чернігівської області на базі теплового споживання сусідніх великих підприємств у вигляді виробничої пари та гарячої води.

Основне паливо для котлів першої черги – кам’яне вугілля Донецького басейну марки АШ (антрацитовий штиб). Для підсвічування факелу використовується природний газ, який є резервним видом палива. Також котли можуть працювати на топковому мазуті.

Потреба у спорудженні другої черги ТЕЦ виникла у зв’язку з розширенням Чернігівського капронового комбінату, у комплексі якого, споруджувалося виробництво волокна «АНІД». Друга черга була здана 25 грудня 1974 р. На ТЕЦ додатково встановлено обладнання: турбіна Т-100-120-3, генератор Г-3, типу ТВФ-120-2; паровий котел № 5, типу ТГМ-84/Б продуктивність 420 т/год, тиском перегрітої пари 140 кгс/см2, температурою перегрітої пари 550°C, розрахований для спалювання природного газу або мазуту. Котел обладнаний двома регенеративними підігрівачами повітря. Впровадження нових технологій та устаткування значно підвищило ефективність роботи.

З пуском другої черги Чернігівська ТЕЦ стала потужним енергопідприємством Київської енергетичної системи та основним надійним джерелом забезпечення тепловою енергією великих підприємств: комбінату синтетичних волокон, камвольно-суконного комбінату, фабрики первинної обробки вовни та інших.

Після проголошення незалежності України, теплоелектроцентраль стала частиною об’єднаної енергетичної системи України. Зв’язок станції з енергосистемою України здійснюється повітряними лініями 110 кВ.

У 2021 році в країні склалася складна ситуація з постачанням та забезпеченням вугіллям енергетичної галузі. Відтак, Чернігівська ТЕЦ вимушена була працювати на резервному паливі – природному газі.

Навесні 2022 року комплекс теплоелектроцентралі був пошкоджений російськими обстрілами під час облоги міста в ході російського вторгнення в Україну. Внаслідок бойових дій зруйновано або частково пошкоджено більшість адміністративних та технічних споруд, комунікацій, що зумовило зупинку виробництва. Але завдяки героїчним зусиллям, професіоналізму, незламності та мужності оперативного персоналу, а також підтримці держави, міста та залученим міжнародним партнерам, Чернігівській ТЕЦ вдалось вистояти та згодом відновити роботу.

Сьогодні – це потужний енергетичний комплекс, що знаходиться у повному господарському віданні комунального підприємства «Теплокомуненерго» Чернігівської міської ради (далі КП «ТКЕ» ЧМР), яке створене в липні 2022 року, має ліцензії на виробництво електричної енергії, виробництво, транспортування та постачання теплової енергії.

Понад 40 % житлового фонду та об’єктів соціальної сфери міста охоплено централізованим теплопостачанням від КП «ТКЕ» ЧМР. Теплова енергія для потреб споживачів подається протягом опалювального сезону. Гаряче водопостачання здійснюється цілий рік, згідно з затвердженим графіком за умови сталої роботи єдиного майнового комплексу. Тепло до споживачів подається розподільчими тепловими мережами через  центральні теплопункти та прямими підключеннями від двох теплових магістралей.

Магістральні мережі – це двотрубні трубопроводи діаметром від 1020 мм до 150 мм довжиною 38,767 км, паропроводи (дві нитки) діаметром від 720 до 420 довжиною 3,0 км, конденсатопровід діаметром від 150 мм до 250 мм довжиною  1,3 км; розподільчі мережі – це чотиритрубні трубопроводи системи опалення та гарячого водопостачання від 50 мм до 250 мм довжиною 109,771 км.

Від  роботи підприємства залежить комфорт близько 70 тис. жителів м. Чернігова. В зоні обслуговування із постачання теплової енергії знаходиться 586 житлових будинків, 24 дошкільних навчальних заклади, 15 загальноосвітніх навчальних закладів, 11 закладів освіти, 17 медичних установ та 1 184 юридичних осіб міста Чернігова.

Сталу роботу теплоелектроцентралі наразі забезпечує близько 600 співробітників КП «ТКЕ» ЧМР, які працюють в різних виробничих підрозділах, основні з яких: паливно-транспортний, котло-турбінний, електричний, хімічний цех, а також цехи теплової автоматики та теплових мереж.

Для подальшої стабільної роботи Чернігівської ТЕЦ, КП «ТКЕ» ЧМР розроблено та затверджено Програму забезпечення діяльності комунального підприємства «Теплокомуненерго» Чернігівської міської ради на 2022-2025 роки, підписано меморандум з USAID щодо співпраці в напрямку посилення енергетичної безпеки та надання технічної допомоги, продовжується робота із залучення міжнародних донорів. Підприємство докладає максимум зусиль з відновлення та модернізації Чернігівської ТЕЦ для оптимізації використання енергоресурсів та дотримання стандартів якості надання послуг і обслуговування споживачів.